Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.p

Oświadczenie byłych rektorów WUM

Udostępnij:

Byli rektorzy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wydali wspólne oświadczenie dotyczące wyboru władz uczelni. 

  • Byli rektorzy WUM opublikowali oświadczenie, które odnosi się do wydarzeń związanych z wyborami rektora tej uczelni
  • Słowa skierowali do wszystkich zaangażowanych w ostatnie działania
  • Na stronie uczelni zapowiedziano również, że na temat wyborów wypowie się Senat WUM, którego posiedzenie ma się odbyć 13 maja

Oświadczenie podpisało pięciu byłych rektorów uczelni – prof. Tadeusz Tołłoczko, prof. Andrzej Górski, prof. Leszek Pączek, prof. Marek Krawczyk i prof. Mirosław Wielgoś.

– Jako byli rektorzy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (dawniej Akademii Medycznej) z żalem i niepokojem śledzimy ostatnie wydarzenia związane z wyborami władz uczelni na kolejną kadencję. W działaniach tych doprowadzono do wykluczenia akademickiego charakteru uczelni, zapomniano o etosie uniwersyteckim – napisano na stronie internetowej WUM.

– Nie taką uczelnią kierowaliśmy przez lata naszej pracy, nie taką uczelnię, o 215-letniej tradycji, staraliśmy się wznieść na wyżyny uniwersyteckie. Słowa te kierujemy do wszystkich zaangażowanych w ostatnie działania – napisali profesorowie.

– Nadzwyczajne posiedzenie Senatu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego jest ostatnim momentem, kiedy wszyscy zaangażowani w wybory powinni wrócić przede wszystkim do myślenia o dobru uczelni, gdyż tylko takie przystoi jej przedstawicielom – napisali.

– Wierzymy, że partykularne interesy nie przeważą nad wagą i znaczeniem w uniwersyteckiej tradycji, możliwości demokratycznego i godnego wyboru rektora – podsumowali byli rektorzy.

Senat WUM zabierze głos w sprawie wyborów rektora 
Posiedzenie Senatu WUM odbędzie się 13 maja. 

Senat uczelni wypowie sie „po ocenie całokształtu okoliczności związanych z kandydaturą, z uwzględnieniem zarówno kwestii formalnych, jak również dobra i wizerunku uczelni, co do aktualności wskazania kandydata na rektora uczelni”.

W roli obserwatorów zostali zaproszeni przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Sprawa wyborów rektora WUM
O stanowisko rektora WUM ubiegało się dwoje kandydatów: dotychczasowy rektor prof. Zbigniew Gaciong oraz prorektor ds. personalnych i organizacyjnych prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Zaplanowane na 23 kwietnia głosowanie na rektora jednak się nie odbyło.

Wszystko dlatego, że 19 kwietnia rektor WUM poinformował, że nałożył na prof. Agnieszkę Cudnoch-Jędrzejewską karę dyscyplinarną w związku z „uchybieniem godności zawodu nauczyciela akademickiego”. Poinformował również, że tym samym jego kontrkandydatka utraciła prawo ubiegania się o funkcję rektora WUM. Sam również zrezygnował z kandydowania.

W odpowiedzi prof. Cudnoch-Jędrzejewska oświadczyła, że nie utraciła prawa ubiegania się o funkcję rektora.

Podkreśliła, że kara dyscyplinarna mogłaby się stać podstawą do pozbawienia jej prawa kandydowania dopiero po uprawomocnieniu się – co do chwili obecnej nie nastąpiło.

– Mam prawo odwołania się od bezprawnie nałożonej kary upomnienia do sądu powszechnego, co uczynię – zapowiedziała.

22 kwietnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o podjęciu działań, „których celem jest zweryfikowanie stanu prawnego dot. wyborów na stanowisko rektora WUM”. Rektor uczelni prof. Zbigniew Gaciong powiadomił zatem, że z powodu brak kandydatów zaplanowane na 23 kwietnia głosowanie się nie odbędzie.

25 kwietnia minister zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej WUM z rekomendacją, by anulować obecne postępowanie w sprawie wyboru rektora i wezwała właściwe organy uczelni do wszczęcia nowej procedury wyborczej, w tym wyboru nowego składu komisji oraz nowego kolegium elektorów – w celu zapewnienia pełnego obiektywizmu procesu wyborczego.

Dzień później UKW ogłosiła jednak, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Po tej decyzji Związek Zawodowy Pracowników Administracji i Obsługi zaapelował do prof. Cudnoch-Jędrzejewskiej i jej współpracowników o „zakończenie bezpardonowej walki o władzę” oraz o zastosowanie się do rekomendacji minister zdrowia Izabeli Leszczyny. Oburzenie „niedemokratycznym trybem działań UKW prowadzącym do wynaturzenia obowiązujących zasad praworządności” wyraziła też Zakładowa Organizacja Związkowa i zapowiedziała na 6 maja akcję protestacyjną.

Tymczasem pod koniec kwietnia obecny rektor WUM wydał służbowe polecenie między innymi dezaktywacji systemu teleinformatycznego, przy użyciu którego miało być przeprowadzone głosowanie na nowego rektora.

Ostatecznie więc głosowanie zaplanowane na 6 maja nie odbyło się.

Prof. Gaciong napisał w oświadczeniu, że zorganizowanie wyborów stanowiłoby naruszenie prawa.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.